Festivalului Internațional de Jazz & blues, North West Fest
10 sept. 2018, 07:51
Actualizat: 10 sept. 2018, 07:51

jazz 2
Articol scris de Scris de Dana Berci
Cea de-a treia ediție a a Festivalului Internațional de Jazz & blues, North West Fest, desfășurat la Baia Mare, a avut un succes enorm, acesta având ca obiectiv promovarea jazzului și blues-ului în zona de Nord-Vest a României, ceea ce implică promovarea dialogului între culturi și diversitate, promovarea libertății de exprimare, promovarea libertății de gen, consolidarea rolului tinerilor pentru o schimbare socială, dorința de a schimba oamenii și orașul.
În prima seara pe scenă au urcat JazzyBIT - o formație românească din Timișoara și Beata Przybytek din Polonia iar sâmbătă seară au cântat Mario Florescu & TheTeachers dar și Duo Harry Tavitian - Cserey Csaba.

Duminica 9 septembrie a avut loc lansarea noului disc ReBorn a celor de la AG Weinberger la Colonia Pictorilor Baia Mare, iar pe scena din Piața Cetății au urcat cei de la Staight From The Bottle. Acest eveniment face parte din Programul Prioritar al Consiliului Județean Maramureș iar pentru acest proiect a fost alocata suma de 14.000 lei.
Citește și:
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
- 17:44 - Victorie pentru Realitatea PLUS: Curtea de Apel București a decis să suspende decizia CNA prin care se ridică licența postului. Televiziunea Poporului NU se închide
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News











