Mânăstirea Moisei a fost amendată cu 2000 de lei pentru nerespectarea prevederilor legale stabilite în perioada stării de alertă

Mânăstirea Moisei a fost amendată cu 2000 de lei pentru nerespectarea prevederilor legale stabilite în perioada stării de alertă
Mânăstirea Moisei a fost amendată cu 2000 de lei pentru nerespectarea prevederilor legale stabilite în perioada stării de alertă
Mănăstirea Adormirea Maicii Domnului din Moisei a fost amendată cu 2.000 de lei, după ce mii de credincioși au participat sâmbătă, 15 august, la slujba oficiată cu prilejul sărbătorii Adormirea Maicii Domnului, fără să respecte distanțarea fizică și fără să poarte măști de protecție.
Această măsură a fost luată după ce în mediul online au apărut mai multe imagini cu manisfestarea religioasă, în care nu s-au respectat prevederile legale stabilite în perioada stării de alertă cu privire la măsurile de prevenire și limitare a infecției cu virusul SARS-CoV-2.
Imaginile au fost analizate de către instituțiile abilitate, iar organizatorul evenimentului religios a fost sancționat contravențional în conformitate cu prevederile Legii nr. 55/2020 cu suma de 2.000 de lei.
Foto: Facebook Manastirea „Adormirea Maicii Domnului” Moisei
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:56 - Cutremur în România marți, 9 iunie. Unde s-a produs seismul și ce magnitudine a avut
- 08:46 - Grevă japoneză în sănătate. Sindicaliștii Sanitas amenință cu greva generală
- 08:43 - Angajații de la Ministerul Investițiilor se tem să mai protesteze
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News














