Mesaj de la Budapesta pentru România. Peter Magyar vrea o alianță regională mai puternică

Peter Magyar (Profimedia)
Peter Magyar a transmis un mesaj privind consolidarea relațiilor regionale și extinderea cooperării în Europa Centrală, menționând inclusiv România printre țările cu care Budapesta își dorește un parteneriat mai amplu.
Aflat la Varșovia, unde a susținut o conferință de presă alături de premierul polonez Donald Tusk, liderul ungar a anunțat că intenționează să îi invite și pe premierii din Cehia și Slovacia la o reuniune programată pentru finalul lunii iunie.
Peter Magyar a afirmat că Ungaria își propune să colaboreze mai strâns cu statele din Grupul de la Vișegrad pentru a reda influența și rolul regiunii în cadrul Europei.
Premierul ungar a mai spus că își dorește extinderea colaborării și către alte state din zonă, menționând printre acestea Austria, Croația, Slovenia, România și țările din Balcanii de Vest.
„Inima Europei este acum în Europa Centrală”, a declarat Peter Magyar, subliniind că regiunea trebuie să își consolideze poziția și influența în anii următori.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 17:02 - Decizie dură pregătită la Bruxelles! UE vrea să interzică accesul tuturor celor care au luptat de partea Rusiei în Ucraina
- 16:40 - Chivu și-a ales prioritatea! Inter pregătește o ofertă uriașă de 45 de milioane de euro pentru transferul verii
- 16:14 - Panică la metrou! Două stații s-au umplut de fum după izbucnirea unui incendiu. Călătorii au fost evacuați din trenuri
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News














