Traseele montane de altitudine din Masivul Bucegi rămân închise

Vârful Omu. FOTO: Facebook
Traseele montane de altitudine din Masivul Masivul Bucegi rămân închise în această perioadă, deoarece stratul de zăpadă depășește 1,5 metri la Vârful Omu, iar pentru acest weekend meteorologii anună un nou val de ninsori.
”Deși ne îndreptăm vertiginos spre vară, la munte întâlnim încă două anotimpuri. Jos, în stațiuni avem temperaturi de 18°C, iar sus, pe Platoul Bucegi, avem strat mare de zăpadă, de peste 150 cm la Vârful Omu, cu temperaturi negative pe timpul nopții și de 1-2°C ziua”, a transmis Salvamont Prahova, vineri, pe pagina de Facebook.
Potrivit reprezentanților Salvamont, în acest weekend sunt așteptate ploi consistente și chiar ninsoare la peste 2.200 m altitudine, iar vântul va sufla cu putere, spulberând zăpada.
Astfel, în aceste condiții, traseele turistice montane de mare altitudine rămân închise în această perioadă, iar turiștii sunt sfătuiți să nu se aventureze pe aceste trasee și să-și facă planuri de drumeție doar pentru traseele turistice de joasă altitudine.
Lista traseelor turistice închise din cauza zăpezii poate fi consultată pe site-ul www.salvamontprahova.ro .
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 17:23 - Percheziții la Cimitirul Bellu într-un dosar de fraude funerare. Patru persoane, reținute pentru înșelăciune și fals
- 17:19 - Insula din Grecia care a devenit paradisul turiștilor: umbrele gratuite pe plajă și acces liber pentru toată lumea
- 17:16 - S-a terminat războiul pentru Babele și Sfinxul. După 25 de ani de procese, instanța a decis cărui județ aparțin monumentele din Bucegi
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News














