Ilie Bolojan i-a trimis pe români la muncă, dar el și-a făcut punte pe ascuns cu weekendul

Ilie Bolojan i-a trimis pe români la muncă, dar el și-a făcut punte pe ascuns cu weekendul
Ilie Bolojan i-a pus pe români la muncă, iar el și-a luat liber
Guvernul României a transmis un răspuns oficial după întrebările legate de lipsa premierului Ilie Bolojan din zilele de 8 și 9 ianuarie, perioadă în care activitatea Executivului a fost vizibil redusă. Potrivit Palatului Victoria, premierul și-a luat concediu legal de odihnă, după ce a lucrat în perioada 3 și 4 ianuarie, fix în zilele în care i-a pus pe români să muncească.
„În zilele menționate de dumneavoastră, domnul premier Bolojan a fost în concediu legal de odihnă înregistrat ca atare, după ce a lucrat la guvern în zilele de 3 și 4 ianuarie”, se arată într-un răspuns al purtătoarei de cuvânt a Executivului, Ioane Ene Dogioiu, la solicitarea Realitatea Plus.
Ilie Bolojan i-a pus pe români la muncă, iar el și-a luat liber
Totuși, nici pe 3 ianuarie Ilie Bolojan nu și-a făcut simțită prezența, în afară de faptul că a fost prezent într-o emisiune TV. Mai mult decât atât, ziua de 8 ianuarie, este de obicei, rezervată ședinței de Guvern, însă săptămâna aceasta a trecut fără reuniunea săptămânală, fiindcă premierul se afla în concediu. Zilele de 8 și 9 ianuarie s-au legat direct de weekend, formând o pauză prelungită la început de an pentru premier, lucru pe care tot el nu l-a permis românilor.
Reamintim că recent, Ilie Bolojan îi criticase pe românii ce își iau concedii medicale pentru a „face punte” între zile libere și sărbători. În același context, Guvernul a anunțat și introducerea unei taxe pe concediile medicale.
Citește și:
- 16:00 - Fratele lui Radu Mazăre, bun de plată. Fostul senator Alexandru Mazăre, obligat să dea statului 130.000 de euro pe care nu îi poate justifica
- 14:34 - Judecătoarea care a acuzat presiuni asupra Justiție din partea lui Dragoș Pîslaru: "Aștept să mă dea și în judecată. Este trist că s-a ajuns aici"
- 13:13 - Traian Băsescu redobândește cetățenia Republicii Moldova
- 12:50 - Ministrul Nazare, vești bune din economie: Deficitul și cheltuielile au scăzut
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News














