Britanicul Max Walker, de la Astana, a câștigat a doua etapă a zilei de duminică în Turul Ciclist al Sibiului după ce a terminat cei 3,3 kilometri de probă contratimp din centrul orașului cu timpul de 4 minute, 21 de secunde și 76 de sutimi.

Dintre români, cel mai bine clasat a fost Daniel Crista, sosit cu al 25-lea rezultat.

Tricoul galben, rezervat liderului din clasamentul general, este purtat de norvegianul Andreas Leknessund, de la Uno-X Mobility. La numai 3 secunde în spatele său se află neamțul Florian Lipowitz de la Bora, iar la 18 secunde se găsește neozeelandezul George Bennett.

Primul român în ierarhia generală este Andrei Cărbunarea, locul 55, cu o întârziere de 8 minute și 47 de secunde față de lider. A treia etapă a Turului Ciclist al Sibiului poate aduce însă modificări majore în vârful clasamentului.

Plutonul va pleca din Sibiu, va trece prin Sighișoara și va urca pe Transfăgărășan, cu sosire la peste 2.000 de metri altitudine, după 207 kilometri. Astfel, pe mai multe drumuri din zona traversată de cicliști vor exista astăzi restricții rutiere începând cu ora 10.00 până la ora 16.00.

Articolul precedentLewis Hamilton a câştigat Marele premiu de Formula 1 al Marii Britanii