Victorie meritată obținută de Unirea Dej în fața Științei Explorări Baia Mare în meciul disputat în cadrul etapei a 14-a a Diviziei A1 de volei masculin. Băimărenii au început foarte slab jocul, cu o preluare nesigură. În aceste condiții și construcția atacului a fost greu de făcut, pasele primite de cei doi centri, Mocanu și Talpă, fiind foarte puține.

Unirea Dej a câștigat primul set cu Știința Explorări fără emoții, cu 25-17. În setul secund lucrurile s-au mai îmbunătățit la recepție în tabăra gazdelor, dar nu au mers bine în atac și dejenii s-au impus cu 25-19. Cu tânărul Alexandru Dragomir în teren, pe postul de ridicător, Știința Explorări a jucat mult mai bine în setul 3. După câteva minute de echilibru, băieții antrenați de Marius Botea și Sorin Pop s-au distanțat de adversari, 19-14. Oaspeții au revenit însă în joc și au egalat la 23. În continuare, Robert Țuțea a finalizat un atac dintr-o poziție delicată și tot el i-a pus în dificultate pe adversari cu un serviciu dificil. Mingea a revenit în terenul gazdelor și Csaba Nagy, care a contabilizat numai puțin de 21 de puncte în acest meci, a închis setul cu un atac necruțător (25-23). În continuare fără Cristian Imhoff în teren (probleme cu viza), Explorări a avut probleme în atac în setul 4, care a fost adjudecat de Unirea cu 25-20. Astfel, derby-ul local de volei masculin Știința Explorări – Unirea Dej s-a încheiat 1-3.