CÂȚI BANI AU PIERDUT PENSIONARII PRIN BLOCAREA INDEXĂRII?

CÂȚI BANI AU PIERDUT PENSIONARII PRIN BLOCAREA INDEXĂRII?
Cum a "economisit" guvernul miliarde pe seama celor mai vulnerabili români
Casa de Pensii a anunțat câți bani datorează fiecărui pensionar după ce a încălcat legea pensiilor, prin faptul că Guvernul a amânat, prin adoptarea "ordonanței sărăciei", indexarea în funcție de rata inflației de 12%. Realitatea Plus a calculat ce pierderi sunt pentru fiecare categorie de pensie în parte.
Potrivit celui mai recent bilanț al Casei de Pensii, numărului pensionarilor în luna martie era de peste 4. 66 milioane, iar pensia medie a fost de 2.758 de lei. Suma medie pe care a pierdut-o fiecare pensionar de la 1 ianuarie este de 331 lunar.
Cei care s-au pensionat la limită de vârstă au avut de pierdut cei mai mulți bani, deoarece sumele cuvenite în această situație erau mai mari.
In aceasta situație sunt 3,7 milioane de pensionari. În medie, fiecare dintre ei a pierdut 360 de lei pe luna.
Au pierdut bani, însă, și pensionarii cu venitul minim. În total, este vorba de circa un milion de persoane care încasează indemnizația socială de 1.281 de lei. În această situație, pierderea este de 154 de lei lunar.
De pensie anticipată se bucură 4.760 de persoane. Vorbim despre o suma medie de 3.882 de lei. Pierderea in acest caz este ceva mai mare, de 465 de lei lunar. Pensie anticipată parțială au luat 88.487 de persoane, care au 2.724 de lei, pensia medie. Ei trebuia să primească lunar 320 de lei în plus la 1 ianuarie.
Au pensie de invaliditate 392.691 de pensionari, cu un venit mediu de 1.120 lei. Ei nu au primit nimic în 2025, chiar dacă procesul de indexare a pensiilor în acest caz este diferit. Pensiile de invaliditate au fost înghețate. Pensia de urmaș s-a acordat unui număr de 431.898 persoane care au luat pensie medie de 1.481 de lei.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:26 - Fetiță de 12 ani, înjunghiată cu o șurubelniță pe stradă. Tatăl ei a fost și el lovit
- 20:19 - Anca Alexandrescu: „Doamna Kovesi încearcă să își facă loc în România, pentru că i se va termina mandatul și rămâne fără job”
- 17:06 - Cod galben de ploi și furtuni în mai multe regiuni ale țării
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News













