Joi după-amiază, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și SCM Gloria Buzău, joc din cadrul etapei cu numărul 21 din Liga Florilor. Handbalistele de la Buzău, aflate în lupta pentru un loc în cupele europene, au reușit o victorie la limită, 24-25 (12-13) și se menține pe locul 4 în Liga Florilor, cu 46 de puncte din 21 de meciuri.

SCM Gloria Buzău a început mai bine meciul și a deschis scorul în minutul 2, prin Iuganu, apoi a condus și cu 4 goluri, 3-7 în minutul 12. De la 6-9 în minutul 14, Minaur a reușit să egaleze la 9 în minutul 19. A fost egal și la 10 și la 11, pentru ca pe finalul primei părți Gloria să înscrie de două ori și Minaur o singură dată, iar după primele 30 de minute scorul a fost 11-12.

Partea a doua a fost mult mai bună pentru Baia Mare, care a reușit să preia conducerea, având la un moment dat chiar trei goluri diferență, 22-19 în minutul 50. Buzăul a oprit iureșul gazdelor cu un gol pe contraatac marcat de Iuganu. Keita și Iuganu de două ori, au marcat pentru Gloria și echipa oaspete a trecut din nou la conducere, 22-23 în minutul 56. Burlacenko a majorat avantajul buzoiencelor la două goluri după ce a transformat în gol o aruncare de la 7 metri. Tănăsie a redus din handicap, dar Ilyina a făcut ca diferența să fie din nou de două goluri, 23-25 când mai erau 15 secunde de jucat. Popa a marcat pentru Minaur, dar era prea târziu pentru ca echipa maramureșeană să mai obțină ceva și scorul final a fost 24-25.

CS Minaur Baia Mare: Amra Pandzic (o intervenție), Cristina Enache (10 intervenții, a apărat și un 7m), Ioana Ugran – Ana Maria Tănasie 7 (3 din 7m), Magda Cazanga 6 (3 din 7m), Andreea Țîrle 4, Andreea Popa 2, Raluca Tudor 2, Dijana Ujkic 1, Sanja Vujovic 1, Luciana Popescu 1, Aleksandra Vukajlovic, Oana Borș, Eva Kerekes, Itana Cavlovic, Anca Mițicuș. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu

Gloria Buzău: Ljubica Nenezic (3 intervenții), Marta Batinovic (8 intervenții, a apărat și un 7m), Raluca Kelemen – Ana Maria Iuganu 7 (3 din 7m), Dzyiana Ilyna 5, Fanta Keita 4, Valentina Blazevic 3, Yaroslava Burlachenko 2 (unul din 7m), Alina Czeczi 2, Andra Moroianu 2, Marija Petrovic, Kristina Prkacin, Carmen Stoleru, Mădălina Zamfirescu. Nu au jucat: Oana Sîrb, Luana Drăgănoiu. Antrenori: Daniel Anca, Alina Iordache, Bogdan Radu

Duminică, 23 aprilie, de la ora 18.00, în Sala Romeo Iamnadi din Buzău, SCM Gloria va întâlni ultima clasată din Liga Florilor, CSM Galați, într-un meci ce contează pentru etapa a 22-a. Minaur Baia Mare, locul 7 în clasament, cu 21 de puncte, va juca în deplasare, miercuri, 26 aprilie, cu Rapid București, ocupanta locului 2 în Liga Florilor.

Sursa: Realitatea de Buzau

Articolul precedentDoi maramureșeni condamnați la închisoare, duși după gratii de polițiști
Articolul următorPlanta miraculoasă care curăță sângele și poate vindeca toate bolile – 6 remedii pentru eliminarea toxinelor