CS Minaur Baia Mare s-a calificat în faza a III-a a Cupei României la nivel naţional, după ce formaţia antrenată de Dorin Toma a dispus pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1) de AFC Unirea Tăşnad.

Gruparea băimăreană a deschis scorul în minutul 8, Sandu Bococi transformând penalty-ul obţinut de Lihet, pentru ca oaspeţii să revină în meci în minutul 30 prin acelaşi procedeu, Stanciu înscriind de la punctul cu var. În debutul părţii secunde oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, Ciul primind al doilea cartonaş galben (min. 52).

Minaur a revenit în avantaj în minutul 77, Marius Feraru reluând cu capul la colţul lung centrarea autorului primului gol. Emoţiile calificării s-au risipit în minutul 90+2, Darian Sabadâş dublând avantajul echipei sale şi aducând calificarea băimărenilor în turul III al Cupei României.