Ce spune primarul municipiului Sighetu Marmației despre protestul din fata primăriei

4
După ce zeci de asistenți medicali și infirmieri din cadrul Spitalului Municipal Sighetu Marmației au protestat în această dimineață în fața Primăriei Sighet fiind nemulțumiți că le vor fi diminuate salariile, și au cerut administrației locale să le dea salariile cu tot cu sporurile de care au beneficiat până acum, primarul Horia Scubli le spune oamenilor că nu Primăria Sighet e responsabilă de aceste schimbări.
Edilul local a precizat că salariile personalului medical se dau direct de către Ministerul Sănătății.

”Protestul din această dimineață care a aparținut cadrelor sanitare medii din cadrul Spitalului Sighet a fost din cauza unei probleme cu caracter salarial, din pocate el s-a îndreptat spre primărie dat primăria nu face decât să coordoneze administrativ spitalul din punct de vedere al salariilor, salariile se dau direct de Către Ministerul Sănătății și nu de către primărie. Întradevăr am ajutat prin fonduri de la Consiliul Local în acordarea unor sporuri medicilor care fac linii de gardă pentru că nu am vrea să pierdem aceste linii de gardă pe care le avem, în rest nu avem posibilitatea legală să dăm. Oamenii au cerut ca pe luna ianuarie să nu li se diminueze salariile prin neplata unor adaosuri la salariu pe care dânșii aveau dreptul să le primească, ele sunt limitate la 30%. Problema se pare că este de natură de legislație, lucrurile au fost déjà dscutate la nivelul minister chiar în această dimineață. Probleme cred căs e rezolvă, singurl impediment la această oră este faptul că pe luna ianuarie acel ajutor de hrană pe care îl primesc se va dad oar parțial pe luna ianuarie urmând ca în luna februarie când se primește comunicarea de la minister să se dea și diferența, deci oamenii practic nu au pierdut nimic doar că s-a amânat plata la acel ajutor”, a mărturisit primarul municipiului Sighetu Marmației, Horia Scubli.
Citește și:
- 21:24 - Mircea Lucescu, condus pe ultimul drum vineri: unde va fi înmormântat și la ce oră au loc onorurile militare
- 20:29 - Iarna lovește din nou înainte de Paște: zăpadă de doi metri la munte și ger în toată țara
- 19:27 - Mesaj de la Washington: Trump cere statelor NATO să acționeze rapid în criza din Golf
- 18:41 - Istvan Kovacs merge la Campionatul Mondial din 2026! Trei arbitri români, confirmați oficial pentru turneul final din America
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News











