Evazioniştii în vizorul poliţiştilor
28 iun. 2019, 11:15
Actualizat: 28 iun. 2019, 11:15

evazionisti
Articol scris de Scris de Realitatea de Maramures
Poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Maramureş au organizat în această săptămână mai multe acţiuni pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale și a altor ilegalităţi comise în domeniul activităţilor comerciale, pe raza municipiului Baia Mare.
Demersul a fost unul de amploare, fiind vizaţi în jur de 40 de agenţi economici.
În urma controalelor efectuate în vederea prevenirii şi combaterii actelor de comerț ilicit, ofiţerii de investigare a criminalităţii economice din cadrul I.P.J. Maramureş au aplicat nouă sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 29.000 de lei. S-au confiscat de asemenea 900 de lei, proveniți din săvârșirea de contravenții, precum și produse alimentare în valoare de 160 de lei.
Totodată au fost continuate activităţile de cercetare şi documentare în cadrul unui dosar penal deschis la Parchetul de pe lângă Tribunalul Maramureş, pentru comiterea mai multor infracțiuni de evaziune fiscală. Faţă de cinci persoane, reprezentanţi ai unor societăți comerciale din judeţele Maramureş şi Cluj, care ar fi realizat circuite financiare fictive prin intermediul unor societăţi „fantomă”, s-a dispus confirmarea continuării urmăririi penale.
Cercetările continuă, sub coordonarea procurorului de caz, în vederea identificării tuturor persoanelor implicate precum și pentru a fi dispuse măsuri de recuperare a prejudiciului cauzat bugetului de stat, în valoare de aproximativ 370.000 lei.
Citește și:
- 19:24 - Wałęsa lansează un avertisment: jocul lui Trump cu Putin ar putea fi extrem de periculos
- 18:16 - Arestare de răsunet în Marea Britanie: Peter Mandelson, vizat într-o anchetă legată de Epstein”
- 17:37 - Alexandra Păcuraru cheamă dobrogenii în fața Catedralei din Constanța. ”Ce se întâmplă azi cu Călin Georgescu este o execuție politică”
- 17:37 - Pagube uriașe provocate de vremea rea: sute de șoferi afectați în Capitală și județul Ilfov
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News


_3160d431a9.webp)




_fa0439aeae.webp)


