Nemulțumiri în Rohia! Polițiștii au intervenit pentru aplanarea conflictului

Nemulțumiri în Rohia! Polițiștii au intervenit pentru aplanarea conflictului
Polițiștii s-au deplasat la locul incidentului, în locul numit „Valea Mesteacănului”
Polițiștii din Târgu Lăpuș au intervenit joi în aplanarea unei stări de nemulțumire a mai multor cetățeni din localitatea Rohia, care reclamă faptul că de pe terenurile lor se exploatează ilegal material lemnos.
Polițiștii s-au deplasat la locul incidentului, în locul numit „Valea Mesteacănului” de pe raza localității Rohia.
"Din discuțiile purtate cu persoanele aflate la fața locului a reieșit faptul că fiecare dintre acestea deţin o suprafaţă împădurită în zona respectivă însă nu au fost puse în posesie din diverse motive.
La fața locului s-a aflat și un pădurar, care a declarat că Ocolul Silvic Târgu Lăpuş a autorizat două partizi în zona respectivă, exploatarea materialului lemnos făcându-se în mod legal", a transmis IPJ Maramureș.
În baza sesizării a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunilor de tăiere ilegală și furt de arbori, urmând a se verifica existenţa autorizaţiilor de exploatare.
De asemenea, persoanele nemulțumite au fost consiliate cu privire la modalitatea de punere în posesie.
Sursa: Realitatea de Maramures
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:00 - Noaptea Muzeelor 2026 - ce muzee poți vizita gratuit în București și în țară
- 18:17 - Pensiile din iunie vor veni cu întârzire din cauza sărbătorilor legale
- 17:46 - La 102 ani merge la serviciu, învață olărit și scrie poezii. Povestea bărbatului pe care internetul l-a numit „cel mai fericit om din lume”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News














