Acţiuni pentru siguranţa rutieră în Sighetu Marmaţiei, Ocna Şugatag şi Cavnic

pol
Poliţiştii rutieri au fost şi ieri prezenţi pe drumurile publice. Scopul acţiunilor desfăşurate pe raza municipiului Sighetu Marmaţiei, pe raza oraşului Cavnic, pe D.N.18 Desești-Mara-Berbești și D.J. 109 F Budești-Ocna Șugatag a fost atât prevenirea accidentelor de circulaţie precum şi depistarea transporturilor ilegale de material lemnos.
La Sighetu Marmaţiei poliţiştii au oprit pentru verificări 30 de autovehicule şi au aplicat, pentru cele 18 contravenţii constatate, amenzi care a depăşit valoarea de 6 000 de lei. Patru şoferi au rămas fără permise de conducere.IPJ Maramureș:
”Din cele 19 autovehicule verificate de poliţiştii Secţiei 5 Poliţie Rurală Ocna Şugatag, şase transportau material lemnos. Au fost aplicate 16 sancţiuni contravenţionale, trei pentru nerespectarea normelor privind transportul materialelor lemnoase şi 13 pentru abateri de la O.U.G.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice. Amenzile aplicate au fost de aproximativ 9000 de lei, a fost reţinut un permis de conducere în cazul unui şofer care a efectuat o depăşire încălcând linia continuă şi au fost confiscaţi 4.5 mc lemn, esenţă fag.”
Pe drumurile publice de pe raza oraşului Cavnic poliţiştii au acţionat împreună cu reprezentanţi ai Registrului Auto Român Maramreş: 19 şoferi verificaţi, 10 sancţiuni contravenţionale aplicate şi patru certificate de înmatriculare ridicate. Valoarea amenzilor a fost de aproximativ 2500 de lei.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:52 - Donald Tusk pune sub semnul întrebării loialitatea SUA în NATO: „Avem motive de îngrijorare”
- 14:45 - Anca Alexandrescu avertizează: „România este vândută bucată cu bucată sub masca unui abuz de putere”
- 14:41 - Legea salarizării unitare. Ministerul Muncii dezminte variantele „pirat”: „Nu există încă un proiect oficial”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News














