ITPF SIGHET: Trafic întrerupt temporar la graniţa cu Ungaria

trafic
Autorităţile de frontieră din Ungaria au informat Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Sighetu Marmației, despre faptul că astăzi începând cu ora 8.30, ora României,sistemul informatic al autoritatilor ungare nu functionează, sens în care nu pot fi efectuate formalitatile de frontieră pe sensul de intrare şi ieşire în/din Ungaria. Astfel, în unele puncte de frontieră de la graniţa comună se înregistrează valori ridicate ale timpului de aşteptare.
Până la remedierea situaţiei, traficul este întrerupt temporar pentru toate categoriile de mijloace de transport.
Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Sighetu Marmației ține permanent legătura cu autoritățile de frontieră ungare în vederea stabilirii unor măsuri comune, astfel încât, la remedierea situaţiei şi reluareaformalităţilor de către autorităţile ungare, controlul de frontieră să se desfășoare operativ.
La graniţa cu Ungaria formalităţile de frontieră se efectuează în comun de către autorităţile de frontieră ale celor două state, in conformitate cu legislaţia europeană în vigoare.ACTUALIZARE:
Începând cu ora 13.30 autoritățile de frontieră din Ungaria ne-au informat că sitemul informatic funcționează, traficul prin punctele de frontieră de la granița comună fiind reluat.
Citește și:
- 13:24 - Ediție explozivă „100%” în această seară de la ora 18:00. Laurențiu Botin și invitații săi fac dezvăluiri care zguduie culisele puterii
- 13:03 - Verificări la centre de plasament și clinici medicale din Ilfov privind serviciile raportate la Casa de Asigurări de Sănătate
- 12:26 - Anca Alexandrescu, dezvăluiri chiar înainte de votul PSD: „Votul va fi în unanimitate!”
- 11:18 - ANM anunță o răcire accentuată a vremii: ploi abundente, vânt puternic și ninsori în următoarele zile
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News














