Maramureșean reținut 24 de ore, pentru trafic de droguri! Riscă să-și petreacă Anul Nou după gratii

Maramureșean reținut 24 de ore, pentru trafic de droguri! Riscă să-și petreacă Anul Nou după gratii
Un maramureșean a fost reținut joi pentru 24 de ore de procurorii DIICOT
Un maramureșean a fost reținut joi pentru 24 de ore de procurorii DIICOT, în urma unor percheziții la domiciliul acestuia, unde oamenii legii au descoperit aproape 2 kg de cannabis.
În data de 30.12.2021, în baza delegarii procurorului DIICOT Maramureș, poliţiştii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Maramureș au desfășurat o acţiune pe linia combaterii traficului de droguri de risc, pe raza localității Sighetu Marmației, în care a fost prins în flagrant un un bărbat, cetățean român, în vârstă de 54 de ani, având asupra sa substanțe interzise și au confiscat aproximativ 2 kg de droguri de risc, posibil cannabis.
"Astfel, în jurul orei 17.00, pe o stradă din Sighetu Marmației, polițiștii de frontieră au oprit pentru verificări un cetăţean român. În momentul în care i s-au solicitat actele de identitate, bărbatul a scos din buzunarul hainei un pachet pe care l-a aruncat pe jos, încercând să fugă, însă imediat a fost reținut și imobilizat.
În pachetul respectiv, poliţiştii de frontieră au descoperit o substanță de culoare verde oliv, care în urma cântăririi a rezultat cantitatea de 128,5 g substanţă vegetală, posibil canabis.
În continuarea cercetărilor, în baza unui mandat de percheziţie emis de către judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Maramureș, la un imobil folosit de către persoana în cauză, polițiștii de frontieră au efectuat o percheziție domiciliară, în urma căreia au descoperit două pungi care conţineau 1.853,9 g de substanță vegetală, de culoare verde oliv, posibil canabis. La percheziție a participat și un lucrător din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Maramureș", au transmis polițiștii de frontieră maramureșeni.
Întreaga cantitate de substanță vegetală a fost confiscată și trimisă spre expertizare la laboratorul de specialitate, iar bărbatul, domiciliat pe raza județului Maramureș, este cercetat acum pentru trafic de droguri de risc, mai exact cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deținerea de droguri pentru consum propriu fără drept.
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore de procurorul de caz și a fost depus la Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă – I.P.J. Maramureș, urmând ca azi, 31.12.2021, procurorul să analizeze necesitatea formulării propunerii de arestare preventivă.
Sursa: Realitatea de Maramures
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










