Sezonul tornadelor începe în mai-iunie, avertizează experții

Sezonul tornadelor începe în mai-iunie, avertizează experții
Sud-estul țării este cel mai expus la astfel de fenomene meteo extreme
Revin tornadele în România! Experții ne avertizează că în lunile mai-iunie începe sezonul în ţara noastră. Iar sud-estul țării este cel mai expus la astfel de fenomene meteo extreme, în perioada următoare, informează Realitatea PLUS.
Specialiștii ne spun ce trebuie să facă oamenii în momentul în care în apropiere de ei se formează o tornadă.
"In primul rand, sa reziste acestui instinct de face fotografii, de a face filme si de a incerca sa se adaposteasca cat mai repede pentru ca tornadele au traiectorii uneori imprevizibile si pare ca sunt in departare, dar se pot misca foarte repede. Odata ce se afla in cadere, sa se indeparteze de geamuri. Schimbarile bruste de presiune pot sa duca la spargerea geamurilor si atunci cel mai important e sa ne adapostim in camera cea mai indepartata de geamuri. Practic in interiorul unei cladiri este cel mai sigur sa ne adapostim", a afirmat Bogdan Antonescu, expert fenomene meteo extreme.
Citește și:
- 10:56 - Sirenele de alarmare, testate miercuri în Sectorul 1 și Ilfov, în cadrul exercițiului „Miercurea Alarmelor”
- 10:19 - Podcasturile REALITATEA - Ceva-n PLUS. Dr. Corneliu Toader, dezvăluiri în premieră la Realitatea PLUS - VIDEO
- 10:08 - Exercițiul național „Miercurea sirenelor”, pe 4 martie
- 08:42 - Motivul pentru care elevii din Vrancea au ajuns în Dubai: „Nu am făcut nici plajă, nici shopping. Nu a fost vacanță!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News











