Politica· 3 min citire

DANIEL CIORNEI DEPUTAT DE MARAMUREȘ „MULȚUMESC MARAMUREȘENILOR CARE AU ALES CALEA DREAPTĂ:FAMILIA,CREDINȚA,SUVERANITATEA ȘI NORMALITATEA„

7 mai 2025, 11:26
Actualizat: 7 mai 2025, 11:26
Imagine WhatsApp 2025-04-24 la 19.51.00_34198f4c

Imagine WhatsApp 2025-04-24 la 19.51.00_34198f4c

Articol scris de Autor

Daniel Ciornei,deputat AUR Maramureș,a susținut în această dimineață o declarație de la tibuna Camerei Deputaților de unde a vorbit despre puterea poporului român,a votului,dar și despre democrație

Daniel Ciornei a punctat „votul este puterea poporului.Fără el,democrația nu există„

Parlamentarul a mulțumit tuturor românilor care au ales să se prezinte la vot și în 4 mai 2025,punctând faptul că,prezența la urne este imperios necesară pentru a nu lăsa altora dreptul de a decide.

Daniel Ciornei a mulțumit de la tribuna parlamentară maramureșenilor.La alegeriile din 4 mai 2025, 73,152 de maramureșeni au acordat votul de încredere președintelui AUR,George Simion,mai exact 43,4% din numărul alegatorilor prezenți la urne respectiv 173,837 de votanți din județul Maramureș.

Declarația deputatului AUR Maramureș ,Daniel Ciornei ,din această dimineață:

”Le mulțumim tuturor românilor care,idiferent de opțiunea politică,au înțeles importanța votului liber și a democrației.Prin prezența la urne,ați arătat că vă pasă.Că nu cedați indiferenței sau manipularii.Că nu le lăsați altora dreptul de a decide in locul vostru.Alegerile nu sunt doar despre candidați sau partide.Ele sunt despre direcția în care merge o țara,despre valorile care ne unesc și despre responsabilitatea fiecăruia față de generațiile care vin.Prin fiecare vot exprimat,ați demonstrat că România nu este o națiune resemnată,ci una trează,activă și conștientă.

Și duminică,vocea românilor s-a auzit puternic,atât în țară,cât și in diaspora.

Imi exprim respectul pentru primarii,care au înțeles că votul nu se cumpără,ci se caștigă prin încredere.Care nu au furat,nu au condiționat,nu au umilit oameni pentru un pumn de voturi.Le mulțumim sincer.Au demonstrat că onoarea,legea și respectul pentru cetățeni pot exista chiar și în mijlocul unei lupte electorale dure.Din păcate,mai exista încă primari care aleg să incalce legea în picioare și să recurgă la aceleași metode murdare:cumpărarea voturilor,intimidarea alegătorilor,turism electoral.Și noi îi știm.Si românii îi știu.Mai devreme sau mai târziu,vor plăti.Pentru că satele,comunele ,orașele România, nu le aparțin.Ele aparțin oamenilor cinstiți,nu celor care fură democrația.

Nu putem vorbi despre alegerile de duminică fără să amintim o mare nedreptate:Elena Lasconi,o femeie curajoasă,a fost trădată si umilită de proprii ei colegi.Cei care astăzi îl susțin pe Nicușor Dan sunt aceasi care au izolat-o și au împins-o la margine.În noiembrie,era în turul al doilea cu aproape 19%.Acum după ce și-au bătut joc de ea,a obținut doar 2,68%.A fost folosită și apoi abandonată.Iar dacă acești oameni au fost în stare să distrugă o femeie din propriile lor rânduri,nu vor ezita să trădeze o țară întreagă.Femeile din România au văzut și știu pe cine nu mai pot conta.

În încheiere,le mulțumesc maramureșenilor care au ales calea dreaptă:familia,credința,suveranitatea și normalitatea.Mergem până la capăt pentru România noastră!”

Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News

Mai multe știri din Politica