VITEZA EXCESIVĂ SE SANCŢIONEAZĂ! Amenzi de aproximativ 9 000 de lei aplicate de poliţiştii din Şomcuta Mare

Crăciun 2019: trend descendent al infracțiunilor cu violență și o creștere ușoară a numărului de accidente rutiere.
Şoferii care nu au pus în pericol siguranţa, nu au fost sancţionaţi. În schimb, cei care s-au grăbit şi au apăsat prea tare pedala de acceleraţie, au plătit amenzi în valoare de aproximativ 9 000 de lei. Practic, au fost oprite pentru verificări 87 de autovehicule şi au fost aplicate 20 de sancţiuni contravenţionale.
Acţiunea a fost organizată de poliţiştii din Şomcuta Mare, ieri, 10 februarie, în contextul în care viteza excesivă rămâne unul dintre principalii factori care contribuie la producerea accidentelor rutiere.Astfel, încălcarea prevederilor legale, în special a celor referitoare la limita legală de viteză, a impus aplicarea a 20 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de aproximativ 9 000 de lei. De asemenea, a fost reţinut un certificat de înmatriculare.Nu uitaţi! Viteza excesivă vă poate transforma în victime: pe dumneavoastră, pe cei dragi, sau pe cei care circulă regulamentar! Controlul volanului, al pedalei de acceleraţie, dar şi gestionarea timpului depinde de noi! Să nu recuperăm timpul pierdut apăsând prea tare pedala de acceleraţie! Mai bine ajungem la destinaţie mai târziu, dar în siguranţă!
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:12 - Operațiunea „JUPITER 5”: Sute de percheziții și peste 100 de persoane vizate în dosare de criminalitate economică și contrabandă
- 08:01 - Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională
- 07:58 - Sentință în dosarul 10 August. Tribunalul Militar ar putea decide pedepsele pentru foștii șefi ai Jandarmeriei
Urmărește știrile Realitatea de Maramures și pe Google News























